GPT aplikace - O AI nástrojích, cvičení modelů a integraci do procesů

Jaké typy AI modelů se využívají, jaké pluginy již byly vytvořeny, i o tom, jak si vlastní AI vycvičit a integrovat do každodenní práce a firemních procesů.

Abstrakt

Nejrůznější formy umělé inteligence jsou přístupné již dlouho. Ovšem běžným uživatelům opravdu hmatatelný způsob využití přichází až nyní - na straně jedné máme edge computing AI běžící přímo v koncových zařízeních (např. Apple Neural Engine (ANE) integrovaný přímo v procesorech uživatelům Apple usnadňuje správu médií a operace s nimi), na straně druhé je zpřístupněna řada robustních generativních AI modelů běžících v cloudu, usnadňujících tvorbu obrázků, textu, hudby a dalšího obsahu.

Současný stav by šlo přirovnat k příkladu internetu - k tomu bylo možné přistupovat zhruba od roku 1969 (síť ARPANET). Ke skutečnému využívání došlo však až s příchodem uživatelsky přívětivého rozhraní pro jeho používání - a to v roce 1993 prostřednictvím prohlížeče s grafickým rozhraním Mosaic. K obdobnému zpřístupnění, prostřednictvím jednoduché příkazové řádky a na ni napojených grafických rozhraní, dochází právě nyní i v oboru AI. K dispozici jsou kvalitní open-source i uzavřené jazykové modely, zaměřené pluginy, APIs i řada nástrojů pro zjednodušení i automatizaci komunikace.

Za zmínku stojí, že velké neuronové jazykové modely, jako ChatGPT, mají i českou stopu - Google a Microsoft - své první jazykové modely postavili na open source RNNLM programu Tomáše Mikulova (staženého ze stránek VUT Brno). Od té doby uplynulo již více než 10 let a dnešní AI není jen Microsoft, Google, nebo Meta, ba naopak, dle uniklého interního dokumentu společnosti Google “We have no moat and neither does Open AI” se zdá, že AI se má potenciál stát běžným nástrojem dostupným všem firmám - tedy přidaná hodnota by byla v její integraci do dalších aplikací.

Publikace je v přípravě.

Potřebujete s něčím poradit?

Zjistěte, zda a jak vám můžeme pomoci.

Rezervovat schůzku