Kde vidíme příležitosti na nové produkty?

Máme více myšlenek než času, kontaktů a detailního přesahu do oborů, v nichž vidíme prostor pro inovace a nové produkty. Seznamte se s našimi doposud nerealizovanými nápady. Máte k nim co říct? Dejte nám vědět!

01

VR aplikace pro prezentaci a prodej dovolených a zážitků

Procházejte si dovolenkové destinace virtuálně a nechte si algoritmicky naplánovat průběh dovolené na základě zjištěných preferencí.

Stav: Otevřeno

Myšlenka

Aplikace běžící v brýlích pro virtuální realitu umožňující jednoduché procházení ubytovacích zařízení a turistických míst. Možné propojení s aromadifuzéry, ventilátory a obdobným zařízením by umožnilo dodatečné zintenzivnění prožitku z virtuální návštěvy zvolených míst.

Účel

Zjednodušení návrhu plánu a výběru místa dovolené poskytnutím možnosti všechna zajímavá místa navštívit nejprve virtuálně.

Popis:

SAAS řešení ve formě obsahové platformy pro bezdrátovou správu a řízení obsahu běžícího v brýlích pro virtuální realitu. Obsah by si cestovní a zážitkové agentury tvořily a zpracovávaly samy, případně využívaly obsah dodaný poskytovateli, zprostředkovateli, správci a návštěvníky prezentovaných míst. Přepínání mezi místy by bylo okamžité a jednoduché.

V rámci procházení míst by aplikace umožňovala označování oblíbených lokalit na jejichž základě by generovala plán výletu včetně možnosti zahrnutí dalších populárních míst na základě předchozího výběru a jejich obecnému hodnocení na cestovních portálech.

Aplikace by byla dostupná rovněž pro koncové uživatele, a to jako sociální a bookingová platforma pro cestovatele ve VR.

02

Hashované smlouvy (Otisk smluv)

Snadná ověřitelnost nezměnitelnosti smlouvy

Stav: Otevřeno

Popis problému:

V případě mnoha účastnických jednání je zasílána smlouva ve formě přílohy v emailu, přičemž k jejímu podpisu dochází až ve fyzické podobě na pobočce tvůrce smlouvy. Pro ověření shodnosti s původní smlouvou zaslanou do emailu je nutné si celou smlouvu opětovně projít.

Možné řešení:

Rozšíření smlouvy otiskem obsahu (vygenerovaným hashem nad obsahem smlouvou) a ustanovením, že smlouva je platná pouze v případě, kdy hash se shoduje s obsahem smlouvy. Hash by se generoval jednoduchým nahráním smlouvy do webové stránky. K verifikaci nezměnitelnosti by poté stačilo zkontrolovat pouze shodu hashů.

Poznámka:

Předpokládám, že daný problém řeší hned několik projektů s využitím vedení hashe v blockchainu. V dohledné době plánuji provést analýzu těchto projektů a jejich přístupu k řešení.

03

Vstupenková / Rezervační / licenční platforma

Snadná spravovatelnost a eliminace podvodů

Stav: Uzavřeno investicí do GET Protocol

Popis problému

Organizátoři kulturních akcí, poskytovatelé ubytování a dalších služeb, softwatové firmy atd. prodávají “vstupní lístky” (přístup ke službě) napřímo nebo skrze zprostředkovatele. V obou případech je provádění změn (změna návštěvníka) poměrně nepřívětivou záležitostí často nesoucí rizika a dodatečné náklady.

Příklad

Uživatel A má zakoupenou vstupenku na akci, které se nemůže zůčastnit. Prostřednictvím sociální sítě najde účastníka B poptávajícího lístek. Kupující účastník B je v jednání značně znevýhodněn - musí důvěřovat, že účastník A prodává pravý lístek, který neexistuje v dalších replikách.

Návrh Řešení

Tržiště vstupenek, v němž je každá vstupenka svázaná s emitentem a vlastníkem. Přeprodeje vstupenek se odehrávají digitálně, peer-to-peer způsobem, na platformě pro přeprodej. Funkčně se mění pouze zapsaný vlastník vstupenky.

Příklad:

Mobilní aplikace, ve které lze lístky spravovat, nakupovat od emitenta (primární trh) a dále obchodovat na sekundárním trhu (nákup / prodej mezi uživateli). Pro jednoduchou evidenci na místě lze lístek snadno vytisknout / vložit do aplikace na způsob Apple Wallet.

Výhodnost pro zákazníky i pořadatele:

Popsaný systém umožní kupujícím a prodávajícím návštěvníkům snadné obchodování s lístky bez rizika podvodů. Emitent by na možnosti přeprodejů neměl tratil vzhledem k vlastnictví podílu z uskutečněných přeprodejů na sekundárním trhu.

Možnost dalšího rozšíření:

Systém by mohl umožňovat pořadatelům fundraising a nabídku investičních příležitosti uživatelům systému. Principiálně by to fungovalo např. tak, že pořadatel vydá záměr (business plan) uspořádat akci, na níž požaduje $X při poskytnutí záruk Y. Investoři nahrají $X do smart kontraktu, který při dosažení cíle vyemituje vstupenky a pořadateli umožní nahrané prostředky vybrat. Při prodeji vstupenek jsou obdržené prostředky z prodeje sdružovány zpátky v smart-contractu, z něhož si jej vybírají zpětně investoři.

Problémy k řešení:

  • Jak umožnit bezplatný přesun vstupenek mezi účty (např skupina přátel) a při tom zabránit obcházení přeprodejů skrze tržiště (= vyhnutí se poplatku z přeprodeje pro emitenta) mezi neznajícími se identitami?
  • Jak zabránit podvodnému jednání v případě investičního / fundraise užití?

Technologie na pozadí

Je nutné, aby systém nebyl úzce zaměřený, ale umožňoval veškeré prodejní aspekty tokenizovat (vstupenka, rezervace…). Pro globální nasazení je nutná transparentnost.

Příkladem obojího jsou dnes assety zapsané na blockchainu, zvláště NFT (non-fungible token). Z hlediska uživatelské jednoduchosti je nutné, aby vše byl systém v jednoduchém webovém / aplikačním rozhraní.

04

Výpočet slunečního svitu s 3D vizualizací

Stav: V řešení modul pro konfigurátor nemovistosí

Cíl

Zjištění slunečního svitu pro stínění a fotovoltaiku

Myšlenka

Jednoduché UI rozhraní, na principu hry the Sims, kde uživatel zadá geografické lokace pozemku. Kolem pozemku následně rozmístí blokátory světla (budovy, stromy apod). Aplikace poté vizualizuje svit slunce počas roku a umožňuje tak optimální návrh velikosti stínění / umístěni fotovoltaiky na pozemku.